Tkanka tłuszczowa – istotnie informacje
Tkanka tłuszczowa nie jest kojarzona z niczym dobrym. Niektórzy zapominają o tym jak istotną rolę pełni, chcą się jej za wszelką cenę pozbyć. Tkanka tłuszczowa składa się w kilku warstw, nie da się jej całkowicie wyeliminować, można jedynie ograniczyć jej nadmiar. Z naszego artykułu dowiesz się jaka jest jej budowa, jak się pozbyć jej nadmiaru oraz inne istotne informacje na temat tkanki tłuszczowej.
Jaka jest budowa tkanki tłuszczowej?
W przypadku, gdy inne źródła energii nie są dostępne to właśnie tkanka tłuszczowa pełni rezerwę niezbędną dla odżywienia organizmu. Dzieli się ona na dwa rodzaje – tkankę białą i brązową. Nadmiar białej tkanki tłuszczowej jest odpowiedzialny za powstawanie nadwagi oraz otyłości. Do jej podstawowych funkcji należą:
- ochrona organów przed mechanicznymi uszkodzeniami,
- magazynowanie energii,
- odpowiedzialność za gospodarkę hormonalną,
- wytwarzanie adipocytów – wypływają one na procesy metaboliczne w organizmie oraz regulują wrażliwość na insulinę.
Brunatna tkanka tłuszczowa natomiast charakteryzuje się tym, że jest zbudowana ze znacznie mniejszych komórek niż ma to miejsce w tkance białej. Ten rodzaj tkanki odpowiada za przemianę tłuszczu w energię, innymi słowy brunatna tkanka tłuszczowa pozwala białej tkance spalić się na energię. Jeżeli tkanka brunatna zostanie pobudzona w odpowiedni sposób, to będzie ona wpływać na utrzymanie poprawnej masy ciała. Niemniej jednak w przypadku, gdy będzie ona zbyt mała może prowadzić do powstania cukrzycy, nadwagi i otyłości. Warto mieć na uwadze, że tkanka brunatna wraz z wiekiem staje się coraz mniejsza.
Norma tkanki tłuszczowej u osób dorosłych to:
- poniżej 30% masy ciała dla kobiet – tłuszcz u nich gromadzi się najczęściej w biodrach, na pośladkach i udach oraz na ramionach i brzuchu.
- poniżej 20% masy ciała dla mężczyzn – i nich tkanka gromadzi się głównie na brzuchu, klatce piersiowej oraz na karku.
Tkankę tłuszczową oraz jej rozmieszczenie możesz teoretycznie sprawdzić używając zaawansowanych kalkulatorów jak np. Kalkulator BMI | BMI22.pl.
Poziom tkanki tłuszczowej w organizmie można obliczyć za pomocą kalkulatora Body Fat Index – BFI. Jest on dostępny w internecie, należy jednak znać swoje wymiary talii, bioder, szyi, ponadto trzeba jeszcze podać swój wiek, wzrost, wagę oraz płeć.
Nadmiar tkanki tłuszczowej – jak go wyeliminować?
W przypadku, gdy tkanka tłuszczowa jest zdecydowanie za duża, gospodarka energetyczna wraz z przyswajaniem tłuszczy jest zaburzone. Często występują również problemy z cukrem, a nawet i cukrzyca. Walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej można poprzez:
- wprowadzenie w życie deficytu kalorycznego – sprawi to, że organizm wykorzysta rezerwy energetyczne, które są magazynowane w tkance tłuszczowej,
- zwiększona aktywność fizyczna – brunatną tkankę tłuszczową najlepiej jest pobudzić poprzez ćwiczenia interwałowe. Charakteryzują się one krótkim czasem wykonywania, ale dużą intensywnością. Pamiętaj jednak, że osoby chorujące na otyłość powinny skonsultować z lekarzem, to jaki rodzaj aktywności fizycznej jest dla nich najbardziej odpowiedni.
- wspomagacze spalania tkanki tłuszczowej – spożywaj ostrą paprykę, ponieważ dzięki kapsaicyne w niej zawartej, tkanka tłuszczowa zostanie pobudzona do szybszego spalania. Fitosterole oraz polifenole, które zawarte są w cytrusach i roślinach strączkowych, również pomagają w jej spalaniu. Udowodniono również, że cynamon ma funkcje wspierające spalanie tkanki tłuszczowej.
Dlaczego tkanka tłuszczowa jest nam potrzebna?
W przypadku, gdy kobieca tkanka tłuszczowa jest niższa niż 25% może to spowodować liczne problemy zdrowotne. Po pierwsze zbyt niski poziom tkanki powoduje problemy z hormonami, a idzie za tym nieregularność miesiączkowania, problemy z owulacją oraz z zajściem w ciąże. Tkanka tłuszczowa wytwarza hormony wypływające za wydzielanie hormonów płciowych. W przypadku niedoboru tkanki tłuszczowej działanie zarówno jąder, jak i jajników jest zaburzone. Oprócz tego tkanka tłuszczowa jest niezbędna do wytwarzania:
- cholesterolu,
- witaminy D,
- wielu hormonów,
Procesy metaboliczne i nerwowe również potrzebują udziału tkanki tłuszczowej. Czy wiesz, że w stanach krytycznych tkanka tłuszczowa może odkładać się nawet w mięśniach bądź w wątrobie? Oprócz tego tkanka ta pełni funkcję izolacyjną i amortyzacyjną. Warto również wspomnieć, że wytwarza ona również lektynę, która za pomocą krwi dociera do ośrodkowego układu nerwowego Jest ona potocznie nazywana hormonem sytości, ponieważ odpowiada za łaknienie. Jej wydzielanie jest największe pomiędzy godziną dwudziestą drugą, a trzecią w nocy. To zjawisko nazywane jest “efektem zaprzestania przyjmowania pokarmu podczas trwania snu”.