Funkcjonalności, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Funkcjonalności, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to używanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego ciała czy też jego ustalonej części w odniesieniu do zapalenia, urazu czy procesów nowotworowych. Chory w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu automatu. Kiedy warto wykonać rezonans, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, uzupełniająco również rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie wspomniane badania mają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie się ich razem, podwyższając możliwości na odpowiednią rozpoznanie a potem odpowiednie leczenie.
Ogromnym plusem badania rezonansem jest uzyskanie dokładnych zdjęć z racji głównie zastosowania kontrastów i przglądania organizmu pod kilkoma płaszczyznami. Nowoczesne urządzenia pozwalają analizować całe ciało, ale również jego konkretne elementy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu procesów rakowych, guzów ale i analizie dużych uszkodzeń ciała, nazywaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób ma także wady. Przede wszystkim jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, pacjent musi spoczywać w jego trakcie bez ruchu co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego bardzo istotnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację badania w Polsce nadal czeka się nader długo. Szybciej dostępne są zdjęcia rentgenowskie bądź USG. Jest opcja wykonania rezonansu odpłatnie, cena jednak to przeważnie kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, niemniej wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są różne alergie.

Wskazania do rezonansu

Po wykorzystaniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem bywa diagnozowanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzmienia kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa niezbędny w diagnostyce schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu rozmowy.
Na samo badanie warto przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych detali, nie wnosić kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), być na badanie bez posiłku, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale zażywanych leków.

W jaki sposób działa rezonans?

W trakcie badania pacjent przebywa w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, później wytwarza fale radiowe które po trasie uderzają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje informacje o budowie organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie wymaga dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w nagrodę pokazuje pełen obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez ograniczeń, jedynie stanowić może zagrożenie dla chorych z rozrusznikiem serca albo różnymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do MRI. Stąd tak istotny okazuje się wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem bądź zabiegiem.