Badanie bioder po szóstym tygodniu życia

Każdy rodzic doskonale wie, czym jest obowiązkowe badanie USG stawów biodrowych, które wykonuje się po szóstym tygodniu życia dziecka, a przed ukończeniem przez nie dwunastego tygodnia. Dlaczego jest ono tak ważne? Dlaczego nie można go bagatelizować? Bo właśnie ono ocenia rozwój i prawidłowość stawów biodrowych naszego maluszka.

 

Już po narodzinach noworodka, neonatolog dokonuje pierwszej oceny stawów biodrowych. Ginekolog Warszawa

Jeśli wszystko na pierwszy rzut oka jest w porządku, wówczas należy zgłosić się do pediatry po skierowanie na obowiązkowe badanie USG bioder u dziecka dopiero po szóstym tygodniu. Konsultacja ortopedyczna pozwala zbadać stawy, sprawdzić, czy nie pojawiła się w nich niestabilność i ograniczenia w odwodzeniu nóżek. Dodatkowo również podczas tego badania sprawdza się, czy nóżki dziecka mają taką samą długość. Jeśli zbagatelizujemy ten problem, w przyszłości nasze dziecko może mieć problemy z prawidłowym chodzeniem, jak również i innymi nieprawidłowościami ze strony układu ruchu. Jeśli zaś USG wykaże szybko nieprawidłowość, poprzez specjalne działania w przyszłości dziecko może funkcjonować, jak najbardziej prawidłowo.

 

Jak więc dbać o bioderka naszej kochanej pociechy?

Najlepszą i najbardziej znaną metodą jest pieluszkowanie. Wkładamy więc między nogi pieluchę, najlepiej flanelową, bo nie będzie się ona zwijać między nóżkami. W specjalnych sklepach dostępne są również gotowe rożki, dzięki którym można układać nóżki w pozycji żaby. Ważne jest również zmienianie pozycji dziecka, tak, aby nie ograniczać jego ruchów. Pozwólmy maluchowi fikać nóżkami, dajmy mu możliwość samodzielnego kształtowania stawów i koordynowania ruchów dziecka.

 

Im lepiej zadbamy o stawy biodrowe naszego malucha, tym większa szansa, że będzie ono rozwijało się prawidłowo. Nie panikujmy, jeśli badanie USG wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, bo na tym etapie, szybko i skutecznie można sobie z nimi poradzić.

https://grayseo.pl/strony-i-sklepy-internetowe/