Szczepienia refundowane, czy płatne- które wybrać?

Temat szczepień długi jak rzeka. Szczepić dzieci, czy nie szczepić? Wybrać szczepionki refundowane, czy płatne?

Postawić na wszystkie, czy zdecydować się na konkretne? Z całą pewnością większość rodziców przed takimi właśnie dylematami staje. My postaramy się dziś podpowiedzieć parę słów w kwestii szczepień i wyboru takich, które są niezbędne, konieczne i na pewno warte wyboru, czy nawet wydanych na nie pieniędzy.

Program Szczepień Ochronnych, który obowiązuje w naszym kraju, każe szczepić dzieci w poszczególnych okresach życia. Pierwsza szczepionka podawana jest w pierwszej dobie życia,druga po ukończeniu przez dziecko szóstego tygodnia życia. Kolejne w 3-4 miesiącu i 5-6miesiącu. Te pierwsze podaje się przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, zakażeniom wywołanym przez Haemophilus influenzae typu b i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Te po trzecim miesiącu, są kontynuacją przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, jak również i zakażeniom wywołanym przez Haemophilus influenzae typu b. Wymienione szczepionki są refundowane i rodzice nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów. Do wyboru jednak są również i szczepionki płatne, nierefundowane, które każdy rodzic może wybrać, opłacając stosowną sumę, podaną przez przychodnię. Dostając szczepionkę, w organizmie dziecka tworzą się przeciwciała, dzięki którym po zetknięciu z chorobotwórczym drobnoustrojem, wszystko odbywa się bez jakichkolwiek problemów. Najbardziej znane i wybierane spośród płatnych szczepionek, to te na:

  •  Rotawirusy – podawane w 6-tym tygodniu życia, następne po upływie minimum czterech tygodni. Koszt ok. 320zł za jedną dawkę. Chronią przed biegunką, wymiotami, a w konsekwencji i odwodnieniem.
  •  Pneumokoki – podawane już od szóstego tygodnia życia. Jeśli rodzice zdecydują się podać je niemowlakom, wówczas dziecko otrzymuje cztery dawki, po szóstym miesiącu życia trzy dawki, zaś po drugim roku życia, dwie. Koszt około 300zł jednej dawki. Chronią one przed groźnymi bakteriami, które mogą spowodować zapalenie ucha środkowego, płuc, zapalenie opon-mózgowych i sepsy.
  • Grypa – podawana może być od szóstego miesiąca życia, raz do roku. Koszt około 40zł. Chroni przed zapaleniem płuc, oskrzeli, czy mózgu.
  • Meningokoki – podawana może być już po ósmym tygodniu życia. Dwie dawki w miesięcznym odstępie, trzecia po ukończeniu pierwszego roku życia. Koszt około 150zł za jedną dawkę. Chronią przed bakteriami wywołującymi najgroźniejszą sepsę.