Wizyta u alergologa

W dzisiejszych czasach na alergię cierpi coraz większa grupa osób.

Uczulonym można być dosłownie na wszystko. Alergologia jest dziś nie tylko tak popularna, jak również i niezwykle pożądana dla ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci, pozycji społecznej, czy tego, czym na co dzień się zajmują. Chorujemy na różne choroby, jesteśmy też uczuleni na różnego rodzaju alergeny. Alergolog w takich więc przypadkach to taki lekarz, który musi stać się naszym przyjacielem na dobre i na złe.

 

Kiedy należy pomyśleć o wizycie u alergologa? Z całą pewnością już wtedy, gdy podejrzewamy, że może dziać się z nami coś złego. Wysypka na ciele pojawiająca się coraz częściej? Krostki w różnych miejscach ciała? Owrzodzenia lub zaczerwienienia? Problemy z oddychaniem? Objawy mogą przybrać różną formę i z całą pewnością żadnych z nich nie można bagatelizować. Początkowo warto wybrać się do lekarza internisty, który po przeprowadzeniu wywiadu i po dokładnym zbadaniu, może skierować nas bezpośrednio na wizytę do alergologa na Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli jednak nie chcemy czekać, warto zapisać się na wizytę prywatną, dzięki której w szybkim czasie uda nam się zdiagnozować problem i rozpocząć ewentualne leczenie.

 

Jak taka wizyta u alergologa wygląda?

Pierwsza, stanowi rodzaj wywiadu, podczas którego lekarz chce się o nas jak najwięcej dowiedzieć. Co jemy, jakich kosmetyków używamy, czy mamy kontakt ze zwierzętami, gdzie pracujemy. Często na tej podstawie już można przypuszczać, co jest alergenem, jaki nas uczula. Następnym krokiem jest przeprowadzenie testów alergicznych pod odpowiednim kątem, które potwierdzą lub wykluczą konkretną alergię na dany alergen. Testy można wykonać z krwi lub na skórze. Jeśli jesteśmy na coś uczuleni, wtedy na pewno w badaniu to wyjdzie.

 

Będąc alergikiem, przede wszystkim musimy wyeliminować z naszego życia alergen, który nas uczula. W wielu przypadkach tylko to pomaga, w innych konieczne jest zażywanie leków i stosowanie specjalnych maści oraz kremów. Z alergią można żyć, tylko trzeba się tego dobrze nauczyć.