Nadwaga jako choroba XXI wieku

Nadwaga to jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych.

Choćby nie prawie każdy chce przyjąć do wiadomości tę informację – nadwaga może zabić! Powoduje bowiem zaburzenia pracy i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, co często kończy się tragicznie. Leczenie jest równie nieproste jak w sytuacji innych chorób. Tak częste traktowanie tego schorzenia z pobłażliwością i bagatelizowanie problemu świadczy o braku wiedzy, wyobraźni i bezmyślności. Niestety, zgrozą napawają zdjęcia, które w znaczącej liczbie sytuacji oglądamy wokół nas – rzecz dotyczy dzieci, które – mimo nadwagi – są bezustannie dokarmiane przez rodziców. Nieprosto winić tu dziecko, za jego chorobę odpowiedzialni są wyłącznie rodzice. W związku z tym bardzo pozytywnym zjawiskiem są współcześnie badania, jakie organizuje się w szkołach. Podczas tych badań sprawdza się między innymi wagę dziecka. Coraz częściej w ich wyniku dziecko trafia do dietetyka. Znane są opinie mam, które z zadziwieniem obserwują efekty pracy tego specjalisty. Otóż przy odpowiedniej diecie, dziecko, które nie potrafiło funkcjonować bez słodyczy, nagle wręcz odmawia ich przyjmowania. Nieprosto wszakże podejrzewać niezbyt duże dziecko o tak silną wolę – to zasługa odpowiednio zbilansowanej diety, która zaspokaja wszelkie potrzeby odżywcze organizmu. Nadwaga zazwyczaj jest kłopotem dziedzicznym. Naukowcy już dawno odkryli, że tendencje do nabierania zbyt ogromnej masy ciała odziedziczyliśmy po swoich przodkach. Niestety, takie mężczyźni i kobiety skazane są na nieustanną kontrolę i profilaktykę. Nawet jeżeli masa ciała jest w normie, należy zawczasu zadbać o dietę, dzięki której z ogromnym skutkiem zapobiegniemy jej nadmiernemu przyrostowi. Oprócz genami za naszą otyłość odpowiada też prowadzony przez naszą firmę tryb życia – niewłaściwy tryb życia.

Smutna prawda wygląda bowiem tak, że niewielu z nas z spersonalizowanej i nieprzymuszonej woli uprawia jakąś formę aktywności fizycznej.

Chyba za bardzo przyzwyczailiśmy się do wygody i słodkiego lenistwa. Pierwszym krokiem w walce z nadwagą powinno być ograniczenie ilości spożywanych pokarmów. Nadwaga pojawia się bowiem wtedy, kiedy spożywamy więcej kalorii, niż potrzebuje ich nasz organizm. Nadmiar odkłada się wtedy w postaci zbędnej tkanki tłuszczowej. Przeważnie jednakże osoby posiadające tendencje do nabierania zbędnej masy ciała, posiadają w tym zakresie tak niewielkie potrzeby, że wręcz niezbyt duże ilości spożywanych pokarmów skutkują niepotrzebnymi kilogramami. Prawie każdy organizm posiada bowiem prywatne własne potrzeby, których nie możemy bagatelizować.

żeby uniknąć istotnych i częstokroć śmiertelnych schorzeń, jakie może „zafundować” nam nadwaga, warto jak najszybciej rozpocząć z nią walkę. W bardzo wielu sytuacjach rodzice dzieci dotkniętych nadwagą uważają, że walkę z nadmiernymi kilogramami można rozpocząć dopiero w wieku dojrzałym. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio zbilansowana dieta może być z powodzeniem stosowana w wypadku dzieci. Z całą pewnością nie można poświęcając własny czas układać dietetycznego jadłospisu dla naszego dziecka. Odchudzanie dzieci powinno odbywać się pod czujnym okiem specjalisty, który zadba o to, by pomimo diety, organizm dziecka miał stałe pokłady elementów odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Releated

Odchudzanie – cena za emancypację

Odchudzanie – cena za emancypację Realia współczesnego świata są dla kobiet bezlitosne. Wymuszają hołdowanie określonemu wizerunkowi nowoczesnej, spełnionej kobiety. Owe wymogi są dość jasno sprecyzowane. Kobieta XXI wieku musi bowiem głównie nadążać za trendami mody i technologie, musi perfekcyjnie opanować tajniki kuchni – tej, która akurat jest na topie. Do tego musi być oczytana, obyta […]